Chemiczne czyszczenie kotłów C.O. - 2

Chemiczne czyszczenie kotłów C.O.

Czyszczenie kotłów C.O.Nie tylko starsze kotły żeliwne, ale również kotły stalowe charakteryzujące się małą pojemnością wodną wymienników ciepła podatne są na zakamienienie. W ich chropowatych lub zbyt wąskich kanałach,  wykonanych z nowoczesnych cienkościennych materiałów, szybko gromadzą się tlenki żelaza oraz związki organiczne  nanoszone przez wodę kotłową. Chemiczne czyszczenie kotłów C.O. to podstawa, jeśli chcemy cieszyć się dużą żywotnością instalacji.

Obok typowych czynności serwisu instalacji gazowej oraz oczyszczenia wymiennika po stronie ogniowej i regulacji palnika, sprawdzeniu powinna także podlegać czystość powierzchni strony wodnej wymiennika, gdzie w wyniku narastania osadu dodatkowo powstają duże straty energetyczne.

Chemiczne czyszczenie kotłów C.O.Okresowe odkamienianie kotła zwiększa nie tylko jego sprawność i oszczędność zużywanego paliwa (poprzez zmniejszenie straty kominowej), ale także wydłuża czas jego eksploatacji. Znamy wiele przypadków, gdy awaria kotła spowodowana była „rozdęciem” wymiennika stalowego lub pęknięciem członu żeliwnego lub alukrzemowego, w wyniku zaburzenia przepływu wody i w konsekwencji jego przegrzania. Często przyczyną awarii nowego kotła jest jego uruchomienie, bez wcześniejszego wyczyszczenia starej instalacji c.o. W takim przypadku szlam z grzejników oraz kawałki kamienia z rur, wraz z cyrkulującą wodą napływają do wymiennika kotła, gdzie w wyniku wysokiej temperatury ulegają procesowi krystalizacji. Zjawisko to zachodzi dość szybko, ponieważ znamy przypadki, kiedy już po roku od wymiany kotła, ulegał on awarii. Oczywiście zazwyczaj zimą. Przed pierwszym uruchomieniem nowego kotła upewnij się, że przeprowadzone zostało czyszczenie kotłów C.O.

Chemiczne czyszczenie kotłów C.O. – galeria

 

Czyszczenie kotłów kondensacyjnych

Wysoką sprawność oraz efektywność kotłów kondensacyjnych osiąga się między innymi poprzez zastosowanie w produkcji nowoczesnych materiałów. To właśnie sprawia, że wartość tych urządzeń okazuje się bardzo wysoka.

W tej sytuacji wskazane jest, aby profesjonalny serwis zapewnił im długotrwałą i zarazem bezawaryjna eksploatację. Takie działanie powoduje jednak, że NIE WOLNO CZYŚCIĆ URZĄDZEŃ TRADYCYJNYMI METODAMI, ponieważ ulegną natychmiastowemu zniszczeniu. Przysłowiowy „Pan Kaziu” (przepraszam wszystkich Kazimierzy) za niewielką opłatą – chcąc trochę dorobić – zniszczy urządzenie o dużej wartości.

Warto zatem zlecić czyszczenie kotłów profesjonalistom, którzy wiedzą, w jaki sposób usunąć zalegające wewnątrz zanieczyszczenia z wykorzystaniem nowoczesnych metod.

Nasza spółka posiada nowatorską technologię czyszczenia kotłów uzgodnioną w Centralnym Laboratorium Dozoru Technicznego – skuteczną i bezpieczną. Wystarczy przyjrzeć się efektom naszej pracy, aby przekonać się, że to słuszny krok.

Poniżej zdjęcia z rewizji wewnętrznej prowadzonej przez inspektora UDT w kotłowni wspólnoty mieszkaniowej w Warszawie po czyszczeniu kotła – mówią same za siebie. Komentarz jest zbyteczny.

Chemiczne czyszczenie kotłów C.O. 2
Osad w wymienniku alukrzemowym
Chemiczne czyszczenie kotłów C.O. 3
Po czyszczeniu wymiennik jak nowy

Podobnie jest z cienkościennymi wymiennikami wykonanymi ze stali nierdzewnej, kiedy już niewielka ilość chlorków spowoduje ich szybką korozję.