Chemiczne czyszczenie instalacji C.O.

Wokół odkamieniania instalacji c.o. narosło wiele mitów, które przekazywane z pokolenia na pokolenie nadal funkcjonują w powszechnej świadomości. W dobie nowoczesnych technologii chemicznych, niczym nie usprawiedliwiona obawa przed rozszczelnieniem instalacji nadal powstrzymuje wiele wspólnot mieszkaniowych przed podjęciem decyzji o czyszczeniu, co w tym czasie generuje duże koszty wciąż nadwyrężające ich budżet.

Wychodząc naprzeciw kierowanym do nas zapytaniom, w oparciu o posiadaną wiedzę i doświadczenie, przedstawiamy poniżej mity dotyczące tego, jak wygląda czyszczenie instalacji C.O., które skonfrontowaliśmy z rzeczywistymi faktami. Ułatwi to nie tylko zrozumienie, jak ważne jest regularne usuwanie zanieczyszczeń z instalacji, a także pokaże, jak wiele kwestii zostało w tej kwestii unowocześnionych.

 

Dlaczego czyszczenie instalacji C.O jest istotne?

Największymi wrogami instalacji CO są rdza, kamień i szlam. W zdecydowanej większości kilku lub kilkunastoletnich domów mieszkalnych czy osiedlach konieczne jest czyszczenie instalacji C.O. Do przyczyn, które powodują, że czyszczenie instalacji CO jest niezbędne, należy między innymi zły stan wody, a także kiepska jakość instalacji. Prowadzi to do utracenia około 30% sprawności instalacji. Oferowane przez nas chemiczne czyszczenie instalacji C.O. ma za zadanie przywrócić jej pełną funkcjonalność.

 

Chemiczne czyszczenie instalacji C.O.

Kiedy przeprowadzić czyszczenie instalacji C.O.?

W instalacjach centralnego ogrzewania zachodzi proces, który powoduje odkładanie się osadu kamiennego i produktów korozji. W konsekwencji osad ten doprowadza do zwężenia przewodu instalacji. Może to spowodować unieruchomienie całego układu w skutek zatkania elementów automatyki lub blokady przepływu. Znacznie częściej powoduje jednak po prostu pogorszenie sprawności instalacji, co przyczynia się na większy koszt ogrzewania. Odkładający się szlam oraz kamień w wielu przypadkach prowadzą do niedogrzania pomieszczeń, nierównej pracy instalacji centralnego ogrzewania, a także problemów w funkcjonowaniu całego systemu grzewczego. To dobry przykład na to, że regularne czyszczenie instalacji C.O. pozwala w długofalowej perspektywie na zaoszczędzenie pieniędzy.

 

Właściwe i systematyczne czyszczenie C.O.

Czyszczenie kotłów c.o. oraz czyszczenie C.O. powinno być wykonywane systematycznie. Przyjmuje się, że czyszczenie instalacji C.O. trzeba wykonywać średnio co 5 – 8 lat, aby zachować jej ekonomiczność i pełną sprawność. Czas potrzebny na właściwie przeprowadzone chemiczne czyszczenie instalacji C.O jest zależny od wielkości budynku w którym je przeprowadzamy, np. w budynku wielorodzinnym trwa około od 8 do 14 godzin. Chemiczne czyszczenie instalacji C.O odbywa się za pomocą specjalnych chemikaliów, które wpuszcza się do układu instalacji centralnego ogrzewania w celu rozpuszczenia zalegających osadów. Ze względu na to, że każda instalacja CO jest inna nasza firma do każdego zlecenia pochodzi w sposób indywidualny. Czyszczenie instalacji C.O przeprowadzamy różnymi metodami wykorzystując najlepsze jakościowo chemikalia na rynku. Stosujemy rozwiązania wybrane specjalnie do instalacji C.O naszych zleceniodawców.

 

Chemiczne czyszczenie instalacji C.O. 2

Chemiczne czyszczenie instalacji C.O sposobem na oszczędzanie

Właściwe czyszczenie kotłów c.o. stanowi najtańszy i najprostszy sposób zagwarantowania ochrony przed awarią instalacji centralnego ogrzewania. Konieczność zakupu nowego kotła grzewczego to spora inwestycja, ponieważ to jedno z najdroższych urządzeń instalacji. Dzisiejsza, nowoczesna technologia sprawiła, że oferowane na rynku kotły są dużo mniejsze i bardziej energooszczędne od tych starej generacji, zmniejszają zużycie paliwa oraz minimalizują emisję dwutlenku węgla. Jednak to zmniejszenie kotłów oznacza także, że wąskie kanały w środku kotła dużo łatwiej ulegają zablokowaniu przez krążące w nich zanieczyszczenia.

Jak łatwo zauważyć prawidłowo wykonane czyszczenie instalacji C.O., czy to nowoczesnej, czy starej generacji w trakcie rutynowych serwisów daje nam możliwość zaoszczędzenia tysięcy złotych, poprzez uniknięcie wymiany lub poważnej awarii kotła lub instalacji oraz poprzez tańszą eksploatację całego systemu centralnego ogrzewania w naszym budynku. Im większą uwagę będziemy zwracać na czyszczenie C.O., tym dłużej będzie ona sprawna, wydajna oraz efektywna.

 

Czyszczenie C.O. – zapewniamy najwyższą jakość usług

Jeśli poszukują Państwo niezawodnych specjalistów, aby przywrócić czy zapewnić Państwu właściwy komfort cieplny, zachęcamy do skontaktowania się z nami. Gwarantujemy, że wykonane przez nas czyszczenie instalacji C.O. sprawi, że wydajność Państwa instalacji powróci praktycznie do stanu nowości. Służymy Państwu naszą fachową wiedzą, odpowiemy na wszystkie pytania i wyjaśnimy na czym polega cały proces czyszczenia instalacji centralnego ogrzewania. Oferujemy profesjonalne usługi, posiadamy wieloletnie doświadczenie a czyszczenie CO to dziedzina, w której się specjalizujemy.

 

Chemiczne czyszczenie instalacji C.O. – fakty i mity

Mity Fakty
Proces czyszczenia musi trwać 1-2 tygodnie i zachodzi sam, bez ingerencji człowieka. Proces czyszczenia instalacji w budynku wielorodzinnym trwa ok. 8-14 h i jest nadzorowany przez wykwalifikowanych pracowników.
Czyszczenie instalacji polega na dodaniu „podczyszczacza”, który rozpuści kamień. Kamień powstały w instalacji C.O. rozpuszcza się jedynie w roztworze o określonym pH. Procesowi towarzyszy wydzielanie się CO2, który musi być odprowadzany z instalacji.
Do czyszczenia wystarczy mała pompka, która służy wprowadzeniu „podczyszczacza” do wody, np. przez gniazdo odpowietrznika. Usunięcie z instalacji powstałego gazu wymaga zastosowania profesjonalnego agregatu czyszczącego o dużym przepływie i wysokości tłoczenia.
Do czyszczenia wystarczy jedynie niewielka ilość środka chemicznego – dokładna ilość i sposób dozowania nie mają większego znaczenia. W chemii ilość ma ogromne znaczenie – w zależności od masy osadu do rozpuszczenia i wypłukania z instalacji, należy zużyć odpowiednią ilość preparatu.
Podczas czyszczenia chemicznego z zastosowaniem kwasów, instalacja rozszczelni się. Zastosowanie nowoczesnych inhibitorów korozji zapobiega procesowi korodowania oraz gwarantuje zachowanie szczelności.
Po czyszczeniu wystarczy zainstalować filtry workowe, które same wyłapią szlam. Czyszczenie instalacji C.O. często powoduje powstawanie ogromnej ilości szlamu i wymaga nawet kilkugodzinnego wypłukiwania pod dużym ciśnieniem.
„Podczyszczacz” jest uniwersalny i ma szerokie spektrum działania. W zależności od rodzaju osadu, materiału z jakiego wykonano instalację C.O. , stosuje się odpowiednią ilość i rodzaj preparatu.
Chemiczne czyszczenie instalacji C.O. prowadzi się wyłączne poza sezonem grzewczym. Aby skutecznie wyczyścić instalację C.O. oraz skrócić cały proces, temperatura roztworu powinna wynosić około 40-50°C, więc zalecane jest podczas sezonu grzewczego.

 

Czyszczenie instalacji C.O w zakładach przemysłowych

Czyszczenie instalacji C.O w domach jednorodzinnych

 

Jednocześnie przypominamy, że wszelkie prace modernizacyjne w instalacji, związane z zamontowaniem nowoczesnych zaworów regulacyjnych (podpionowych) lub termoregulacyjnych (grzejnikowych) bez wcześniejszego oczyszczenia instalacji C.O. z zalegającego kamienia i szlamu, doprowadzą do ich zatkania i braku przepływu. W przypadku wymiany poszczególnych elementów instalacji na nowe, możemy wykonać kompleksową usługę chemicznego czyszczenie, dzięki czemu unikniesz awarii, zwiększysz wydajność systemu a także unikniesz dodatkowych kosztów.