Chemiczne czyszczenie instalacji C.O.

Wokół odkamieniania instalacji c.o. narosło wiele mitów, które przekazywane z pokolenia na pokolenie nadal funkcjonują w powszechnej świadomości. W dobie nowoczesnych technologii chemicznych, niczym nie usprawiedliwiona obawa przed rozszczelnieniem instalacji nadal powstrzymuje wiele wspólnot mieszkaniowych przed podjęciem decyzji o czyszczeniu, co w tym czasie generuje duże koszty wciąż nadwyrężające ich budżet.

Wychodząc naprzeciw kierowanym do nas zapytaniom, w oparciu o posiadaną wiedzę i doświadczenie, przedstawiamy poniżej mity dotyczące tego, jak wygląda czyszczenie instalacji C.O., które skonfrontowaliśmy z rzeczywistymi faktami. Ułatwi to nie tylko zrozumienie, jak ważne jest regularne usuwanie zanieczyszczeń z instalacji, a także pokaże, jak wiele kwestii zostało w tej kwestii unowocześnionych.

 

Chemiczne czyszczenie instalacji C.O. – fakty i mity

Mity Fakty
Proces czyszczenia musi trwać 1-2 tygodnie i zachodzi sam, bez ingerencji człowieka. Proces czyszczenia instalacji w budynku wielorodzinnym trwa ok. 8-14 h i jest nadzorowany przez wykwalifikowanych pracowników.
Czyszczenie instalacji polega na dodaniu „podczyszczacza”, który rozpuści kamień. Kamień powstały w instalacji C.O. rozpuszcza się jedynie w roztworze o określonym pH. Procesowi towarzyszy wydzielanie się CO2, który musi być odprowadzany z instalacji.
Do czyszczenia wystarczy mała pompka, która służy wprowadzeniu „podczyszczacza” do wody, np. przez gniazdo odpowietrznika. Usunięcie z instalacji powstałego gazu wymaga zastosowania profesjonalnego agregatu czyszczącego o dużym przepływie i wysokości tłoczenia.
Do czyszczenia wystarczy jedynie niewielka ilość środka chemicznego – dokładna ilość i sposób dozowania nie mają większego znaczenia. W chemii ilość ma ogromne znaczenie – w zależności od masy osadu do rozpuszczenia i wypłukania z instalacji, należy zużyć odpowiednią ilość preparatu.
Podczas czyszczenia chemicznego z zastosowaniem kwasów, instalacja rozszczelni się. Zastosowanie nowoczesnych inhibitorów korozji zapobiega procesowi korodowania oraz gwarantuje zachowanie szczelności.
Po czyszczeniu wystarczy zainstalować filtry workowe, które same wyłapią szlam. Czyszczenie instalacji C.O. często powoduje powstawanie ogromnej ilości szlamu i wymaga nawet kilkugodzinnego wypłukiwania pod dużym ciśnieniem.
„Podczyszczacz” jest uniwersalny i ma szerokie spektrum działania. W zależności od rodzaju osadu, materiału z jakiego wykonano instalację C.O. , stosuje się odpowiednią ilość i rodzaj preparatu.
Chemiczne czyszczenie instalacji C.O. prowadzi się wyłączne poza sezonem grzewczym. Aby skutecznie wyczyścić instalację C.O. oraz skrócić cały proces, temperatura roztworu powinna wynosić około 40-50°C, więc zalecane jest podczas sezonu grzewczego.

 

Czyszczenie instalacji C.O w zakładach przemysłowych

Czyszczenie instalacji C.O w domach jednorodzinnych

 

Jednocześnie przypominamy, że wszelkie prace modernizacyjne w instalacji, związane z zamontowaniem nowoczesnych zaworów regulacyjnych (podpionowych) lub termoregulacyjnych (grzejnikowych) bez wcześniejszego oczyszczenia instalacji C.O. z zalegającego kamienia i szlamu, doprowadzą do ich zatkania i braku przepływu. W przypadku wymiany poszczególnych elementów instalacji na nowe, możemy wykonać kompleksową usługę chemicznego czyszczenie, dzięki czemu unikniesz awarii, zwiększysz wydajność systemu a także unikniesz dodatkowych kosztów.