533 338 873 501 019 127 biuro@chemiczneczyszczenie.pl

Parowników i skraplaczy agregatów chłodniczych

cropped-CAM00742-1.jpg

Miarą skuteczności wymiany cieplnej parownika jest różnica temperatury czynnika chłodniczego i strumienia wody wypływającej. Jeśli temperatura wypływającej wody schłodzonej spadnie, muszą także spaść temperatura i ciśnienie czynnika chłodniczego, natomiast jeśli temperatura wypływającej wody schłodzonej podniesie się, podniesie się także temperatura i ciśnienie czynnika chłodniczego, co spowoduje wzrost pracy sprężarki i w konsekwencji wzrost zuzycia energii elektrycznej.

Przywrócenie sprawności wymiany ciepła i zmniejszenie kosztów energetycznych w agregacie chłodniczym, najłatwiej i najtaniej można osiągnąć przez odkamienienie powierzchni wymiany ciepła parownika. Ze względu na duże strumienie objętościowe czynnika chłodniczego w obiegu stosuje się dwa typy parowników: [1] w zalanym parowniku płaszczowo -rurowym zimny, ciekły czynnik chłodniczy wpływa pod niskim ciśnieniem do systemu dystrybucyjnego wewnątrz płaszcza i przemieszcza się równomiernie po rurach, pobierając ciepło z przepływającej wewnątrz nich wody o wyższej temperaturze; [2] w parowniku płaszczowo-rurowym o rozszerzaniu bezpośrednim (DX) cieplejsza woda wypełnia płaszcz,  podczas  gdy  ciekły czynnik chłodniczy o niższej temperaturze i ciśnieniu przepływa wewnątrz rur.

Z doświadczenia ze zrealizowanych czyszczeń wiadomo, że typ drugi jest bardziej podatny na zakamienienie, a jego czyszczenie jest trudniejsze. Wynika to z konstrukcji parownika i zastosowanych przegród, które utrudniają dokładne wypłukanie roztworów procesowych, ze względu na małe przepływy spowodowane przekrojami króćców serwisowych.

Ze względu na nasze doświadczenie nabyte po wyczyszczeniu kilkuset agregatów chłodniczych różnych typów, gwarantujemy wykonanie usługi w najwyższym standardzie, z zachowaniem bezpieczeństwa korozyjnego instalacji

Rewizja wewnętrzna przed czyszczeniem skraplacza TRANE
Rewizja wewnętrzna przed czyszczeniem skraplacza TRANE
Skraplacz czysty po 4-godzinnym czyszczeniu
Skraplacz czysty po 4-godzinnym czyszczeniu