533 338 873 501 019 127 biuro@chemiczneczyszczenie.pl

Czyszczenie kotłów c.o.

cropped-CAM00750-1.jpg

Nie tylko starsze kotły żeliwne, ale również kotły stalowe charakteryzujące się małą pojemnością wodną wymienników ciepła podatne są na zakamienienie. W ich chropowatych lub zbyt wąskich kanałach,  wykonanych z nowoczesnych cienkościennych materiałów, szybko gromadzą się tlenki żelaza oraz związki organiczne  nanoszone przez wodę kotłową. W tej sytuacji współczesne kotły wymagają szczególnie starannego serwisu i okresowego czyszczenia.
Obok typowych czynności serwisu instalacji gazowej oraz oczyszczenia wymiennika po stronie ogniowej i regulacji palnika, sprawdzeniu powinna także podlegać czystość powierzchni strony wodnej wymiennika, gdzie w wyniku narastania osadu dodatkowo powstają duże straty energetyczne.
Okresowe odkamienianie kotła zwiększa nie tylko jego sprawność i oszczędność zużywanego paliwa (poprzez zmniejszenie straty kominowej), ale także wydłuża czas jego eksploatacji. Znamy wiele przypadków, gdy awaria kotła spowodowana była „rozdęciem” wymiennika stalowego lub peknięciem członu żeliwnego lub alukrzemowego, w wyniku zaburzenia przepływu wody i w konsekwencji jego przegrzania.
Często przyczyną awarii nowego kotła jest jego uruchomienie, bez wcześniejszego wyczyszczenia starej instalacji c.o. W takim przypadku szlam z grzejników oraz kawałki kamienia z rur, wraz z cyrkulującą wodą napływają do wymiennika kotła, gdzie w wyniku wysokiej temperatury ulegają procesowi krystalizacji. Zjawisko to zachodzi dość szybko, ponieważ znamy przypadki, kiedy już po roku od wymiany kotła, ulegał on awarii. Oczywiście zazwyczaj zimą…

Rozwiązaniem problemu jest wyczyszczenie całej instalacji c.o. jeszcze przed wymianą kotła
Pęknięty człon żeliwny
Pęknięty człon żeliwny
Pęknięty człon alukrzemowy
Pęknięty człon alukrzemowy
Wymiennik kotła kondensacyjnego
Wymiennik kotła kondensacyjnego
Wymiennik ze stali nierdzewnej
Wymiennik ze stali nierdzewnej
Czyszczenie kotłów niskotemperaturowych BUDERUS
Czyszczenie kotłów niskotemperaturowych  BUDERUS